Junior High Band Roster

2019-20

Music will be mailed once the roster is determined. After the roster is posted, please check the Information Tab for detailed information about the Mini-Convention I at Hays High School Roster | Festival Scores
Flute
  1. Kennedy Morrison, Colby MS
  2. Madison Reinert, Quinter JH
  3. Katie Gutierrez Aguirre, Hays MS
  4. Lesly Dominguez, Goodland Jr/Sr HS
  5. Hayden Lennox, Goodland Jr/Sr HS
  6. Maycie Holdeman, Hays MS
  7. Kya Conger, Goodland Jr/Sr HS
  8. Madison Bohall, Colby MS
  9. Reagan Deines, Ellsworth Jr/Sr HS
Oboe
  • Anna Starbuck, Colby MS
B-flat Clarinet
  1. Alexis Burton, Hays MS
  2. Jayden Brooks, Beloit Jr/Sr HS
  3. Hannah Coumerilh, Goodland Jr/Sr HS
  4. Katelyn Willemsen, Goodland Jr/Sr HS
  5. Madison Schroeder, Brewster
  6. Carlee Domann, Beloit Jr/Sr HS
  7. Cali Richmeier, Hays MS
  8. Morgan Weston, Beloit Jr/Sr HS
  9. Olivia Chaffin, Goodland Jr/Sr HS
  10. Kamryn Oien, Oberlin-Decatur Community HS/JH
  11. Emily Musgrave, Goodland Jr/Sr HS
  12. Christine Albers, Goodland Jr/Sr HS
  13. Samara Bapat, Agra-Thunder Ridge MS
  14. Teaghan Hendryx, Agra-Thunder Ridge MS
Bass Clarinet
  1. Rebekah Seamon, Norton JH
  2. Sarah Nemechek, Goodland Jr/Sr HS
  3. Rebekah Vague, Ellsworth Jr/Sr HS
Alto Saxophone
  1. Rayne Erickson, Oberlin-Decatur Community HS/JH
  2. Michael Boyle, Beloit Jr/Sr HS
  3. Mason Thompson, Beloit Jr/Sr HS
  4. Ali Flanagin, Colby MS
  5. Charlotte Harzman, Downs-Lakeside JH
  6. Amanda Jaeger, Colby MS
  7. Branden Sinclair, Lincoln Jr/Sr HS
  • Alt. 1 - Idania Mendoza, Goodland Jr/Sr HS
  • Alt. 2 - Haley Biermann, Goodland Jr/Sr HS
Tenor Saxophone
  1. Hannah Simmelink, Mankato-Rock Hills Jr/Sr HS
  2. Alisabeth Barton, Colby MS
  3. Kason LaMont, Ellsworth Jr/Sr HS
Baritone Saxophone
  1. Dasheill Brown, Quinter JH
  2. Trenton Holdeman, Hays MS
  • Alt. - Ian Kresin, Downs-Lakeside JH
Trumpet
  1. Abigail Redding-Boyer, Hays MS
  2. Sophia Riffel, Phillipsburg MS
  3. Emry Hardin, Beloit Jr/Sr HS
  4. Campbell Morrison, Colby MS
  5. Brittany Swartz, Colby MS
  6. Enae Velardes, Phillipsburg MS
  7. Diego DeLaCruz, Goodland Jr/Sr HS
  8. Layton Wyatt, Phillipsburg MS
  9. Kerrek Lockhart, Goodland Jr/Sr HS
Horn
  1. Elyssa Rucker, Hoxie Jr/Sr HS
  2. Logan Nolan, Colby MS
  3. Traeven Mordecai, Norton JH
  4. Faith Reinert, Mankato-Rock Hills Jr/Sr HS
  5. Brooks Jones, Beloit Jr/Sr HS
Trombone
  1. Brooklyn Stauffer, Agra-Thunder Ridge MS
  2. Layton Johnson, Phillipsburg MS
  3. Brendan Stults, Hays MS
  4. Christian Burkholder, Hays MS
  5. Jenessa Ruder, Norton JH
  6. Malachi Jennings, Goodland Jr/Sr HS
  7. Tristan Tryon, Goodland Jr/Sr HS
  8. Tyce Melvin, Norton JH
  9. Anna Feldkamp, Sylvan Grove-Sylvan-Lucas Unified HS
  10. Aidrian Hassell, Phillipsburg MS
  11. Nicholas Zerr, Winona-Triplains Schools
Baritone
  1. Dallynn Dinkel, Goodland Jr/Sr HS
  2. Jacob Schultz, Sylvan Grove-Sylvan-Lucas Unified HS
Tuba
  1. Wyatt Kirkpatrick, Hays MS
  2. Ruben Steenkamp, Agra-Thunder Ridge MS
  3. Evie Vance, Norton-Eisenhower Elem.
Mallets
  1. Paige Seib, Hays MS
  2. Isabelle Jones, Hays MS
  • Alt. 1 - Michael VanDerVeen, Phillipsburg MS
  • Alt. 2 - Abby Gantz, Beloit Jr/Sr HS
Roster | Festival Scores
Percussion
Listed in alphabetical order
  • Derek Clydesdale, Norton-Eisenhower Elem.
  • Abby Gantz, Beloit Jr/Sr HS
  • Isabelle Jones, Hays MS
  • Ayston Kats, Norton-Eisenhower Elem.
  • Carson Schmidt, Brewster
  • Paige Seib, Hays MS
  • Alt. - Michael VanDerVeen, Phillipsburg MS
 
Chairperson
Megan Riener
Stockton Schools
201 N. Cypress
Stockton, KS 67669
SGS: 785-425-6120
SHS: 785-425-6784