High School Band Roster

2019-20

Roster | Festival Scores
Flute
  1. Ashlyn Long, Smith Center Jr/Sr HS
  2. Paige Beamer, Hays HS
  3. Ashley LaRocque, Downs-Lakeside HS
  4. Xinxuan Li, Hays HS
  5. Saige Newman, Goodland Jr/Sr HS
  6. Macy Winters, Lincoln Jr/Sr HS
  7. Millie Brown, Quinter HS
  8. Savanna Wellbrock, Hays HS
  9. Kristen Mahin, Lincoln Jr/Sr HS
  10. Michealla Kastrup, Beloit Jr/Sr HS
  11. McKenna Poling, St. Francis Community Jr/Sr HS
  12. Riley Thompson, Claflin-Central Plains HS
  • Alt. 1 - Britnee McKinney, Colby HS
  • Alt. 2 - Angelina Vazquez, Lincoln Jr/Sr HS
B-flat Clarinet
  1. Ashley Vilaysing, Hays HS
  2. Sarah Fay, Ellsworth Jr/Sr HS
  3. Abigail Thornton, Hays HS
  4. Kelly Palmgren, Colby HS
  5. Valeria Almanza, Goodland Jr/Sr HS
  6. Marissa Winters, Lincoln Jr/Sr HS
  7. Jasmine Blue, Beloit Jr/Sr HS
  8. Paidge Rosebaugh, Beloit Jr/Sr HS
  9. Danielle Espinoza, Beloit Jr/Sr HS
  10. Maggie Brull, Hays-Thomas More Prep HS
  11. Isabella Bollig, Ellis HS
  12. Shelbie Ford, Lincoln Jr/Sr HS
  13. Kyndel Dixon, Colby HS
  14. Abigail Hardacre, Kensington-Thunder Ridge HS
  15. Alexa Fry, Hays-Thomas More Prep HS
  16. Gabby Griffin, Colby HS
  17. Anna Stark, Hays-Thomas More Prep HS
  18. Nathanial Nichols, Winona-Triplains Schools
  • Alt. - Austin Dierking, Phillipsburg HS
Bass Clarinet
  1. Isabel Dixon, Colby HS
  2. Taylor Chessmore, Quinter HS
  3. Kiran Elam, Beloit Jr/Sr HS
Alto Saxophone
  1. Abby Vetter, Beloit Jr/Sr HS
  2. Harlee Dannar, Hays HS
  3. Addie Wallace, Sylvan Grove-Sylvan-Lucas Unified HS
  4. Molly Gilliland, St. Francis Community Jr/Sr HS
  • Alt. 1 - Pett'e Harkins, Goodland Jr/Sr HS
  • Alt. 2 - Jadyn Gottschalk, Hays-Thomas More Prep HS
Tenor Saxophone
  1. Haley Pfeifer, Ellsworth Jr/Sr HS
  2. Cody Wagoner, Norton Community HS
  • Alt. 1 - Jaden Stauffer, Kensington-Thunder Ridge HS
  • Alt. 2 - Isabel Ordonez, Goodland Jr/Sr HS
Baritone Saxophone
  1. Lane Werth, Hays-Thomas More Prep HS
  2. Tyanna Wood, Osborne Jr/Sr HS
Trumpet
  1. Logan Erichsen, Ellsworth Jr/Sr HS
  2. Madison Gottstine, Logan HS
  3. Keighlee Armstrong, Beloit Jr/Sr HS
  4. Jade Schroer, Colby HS
  5. Noah Bruggeman, Hays HS
  6. John Wasinger, Hays-Thomas More Prep HS
  7. Katie Reinert, Mankato-Rock Hills Jr/Sr HS
  8. Tyler Solida, Hays HS
  9. Darius Morrison, Colby HS
  10. Kaiden Hardin, Beloit Jr/Sr HS
  11. Emily Smith, Hays HS
  12. Mia Morrow, St. Francis Community Jr/Sr HS
  13. Drake Thompson, Beloit Jr/Sr HS
  14. Conlee Huginin, Phillipsburg HS
  15. Madison Snyder, Hoxie Jr/Sr HS
  16. Josiah Weyeneth, Oberlin-Decatur Community HS/JH
  • Alt. 1 - Treyton Croisant, Beloit Jr/Sr HS
  • Alt. 2 - Wyndom Giefer, WaKeeney-Trego Community HS
Horn
  1. Josie Shepard, Ellis HS
  2. Rachel Windholz, Hays HS
  3. Sybil Giefer, WaKeeney-Trego Community HS
Trombone
  1. Noah Erichsen, Ellsworth Jr/Sr HS
  2. Mark Ferguson, Kensington-Thunder Ridge HS
  3. Kamryn Sidener, Beloit Jr/Sr HS
  4. Dustin Rajewski, Hays HS
  5. Estevan Ordonez, Goodland Jr/Sr HS
  6. Luke Voss, Plainville
  7. Harrison Bhend, Goodland Jr/Sr HS
  8. Tessa Hauser, Norton Community HS
  • Alt. - Jordynn McDiffit, Phillipsburg HS
Baritone
  1. Adam Vehring, Ellsworth Jr/Sr HS
  2. Tanna Cunningham, Downs-Lakeside HS
  3. Madisen Fabrizius, Colby HS
  4. Isaiah Lee, St. Francis Community Jr/Sr HS
  • Alt. - Braden Polifka, Quinter HS
Tuba
  1. Adam Schacher, Colby HS
  2. Camden Waters, Beloit Jr/Sr HS

Percussion
Displayed in Alphabetical Order
Paige Archer, Smith Center Jr/Sr HS
Tristian Armstrong, Beloit Jr/Sr HS
Bentley Baehler, Goodland Jr/Sr HS
Paul Ferguson, Kensington-Thunder Ridge HS
Maverick Green, Plainville
Mac Haines, Colby HS
Isaac Reed, Stockton
Alt. - Jaida Wright, Norton Community HS
 
Chairperson
Vesta Jo Still
Phillipsburg HS
1905 E. 400 Rd
Phillipsburg, KS 67661
c:785-543-1841
w:785-543-5251