Junior High Band Roster

2018-19

Music will be mailed once the roster is determined. After the roster is posted, please check the Information Tab for detailed information about the Mini-Convention I at Hays High School Roster | Festival Scores
Flute
  1. Ariana Armstrong, Beloit Jr/Sr HS
  2. Taylor Depenbusch, Hays MS
  3. Shayla Trail, Colby MS
  4. Michaela Dickman, Hays MS
  5. Haley Biermann, Goodland Jr/Sr HS
  6. Madison Reinert, Quinter JH
  7. Hayden Lennox, St. Francis Community Jr/Sr HS
  8. Kennedy Morrison, Colby MS
  9. Alexis Hanevik, Goodland Jr/Sr HS
  10. Katie Kearns, Stockton JH/GS
  11. Alexis Holling, Agra-Thunder Ridge MS
  12. Sydney Thompson, Beloit Jr/Sr HS
  13. Elizabeth Morgenstern, Russell-Ruppenthal MS
  14. Lesly Dominguez, Goodland Jr/Sr HS
  15. Marissa Myers, Russell-Ruppenthal MS
  16. Greta Klein, Ellsworth Jr/Sr HS
  • Alt. - Brook Kolar, Stockton JH/GS
Oboe
  1. Anna Starbuck, Colby MS
  2. Chisum Goodwin, Sharon Springs Elem.
B-flat Clarinet
  1. Peyton Unruh, Hays MS
  2. Alexis Burton, Hays MS
  3. Melissa Busch, Hays MS
  4. Rilynn Frazier, Goodland Jr/Sr HS
  5. Hannah Coumerilh, Goodland Jr/Sr HS
  6. Kyndel Dixon, Colby MS
  7. Christine Albers, Goodland Jr/Sr HS
  8. Mya Nemechek, Goodland Jr/Sr HS
  9. Madison Schroeder, Brewster
  10. Anna Stark, Hays-Thomas More Prep JH
  11. Breeanna White, Goodland Jr/Sr HS
  12. Kamryn Oien, Oberlin-Decatur Community Jr/Sr HS
  13. Paige DeGood, Colby MS
  14. Thamara Victorino, Goodland Jr/Sr HS
  15. Rhonald Neitzel, St. Francis Community Jr/Sr HS
  16. Dylan Hawks, Norton JH
  17. Rebekah Seamon, Norton JH
  18. Allison Cole, Osborne Jr/Sr HS
  19. Alexa Fry, Hays-Thomas More Prep JH
  20. Jayden Brooks, Beloit Jr/Sr HS
  21. Jazmin Luna, Quinter JH
  22. Akira Stroede, Ellsworth Jr/Sr HS
    Bass Clarinet
    1. Kaylee Halfhide, Beloit Jr/Sr HS
    Alto Saxophone
    1. Danica Scheve, Hays MS
    2. Rayne Erickson, Oberlin-Decatur Community Jr/Sr HS
    3. Harlee Dannar, Hays MS
    4. Breon Barton, Colby MS
    5. Hunter Vaughn, Colby MS
    6. Cameron Lindsey, Stockton JH/GS
    7. Addie Wallace, Sylvan Grove-Sylvan-Lucas Unified HS
    • Alt. - Michael Boyle, Beloit Jr/Sr HS
    • Alt. - Ryan Pasilas, Osborne Jr/Sr HS
    Tenor Saxophone
    1. Lucas Kenney, Norton JH
    2. Hannah Simmelink, Mankato-Rock Hills Jr/Sr HS
    3. Kason LaMont, Ellsworth Jr/Sr HS
    Baritone Saxophone
    1. Trenton Holdeman, Hays MS
    2. Dasheill Brown, Quinter JH
    Trumpet
    1. Leah Fletcher, Hays MS
    2. Dreyton Hughes, Phillipsburg MS
    3. Noah Bruggeman, Hays MS
    4. Abigail Redding-Boyer, Hays MS
    5. Sophia Riffel, Phillipsburg MS
    6. Liv Tubbs, Colby MS
    7. Ryann Manning, Norton JH
    8. Grayson Walburn, Hays MS
    9. Campbell Morrison, Colby MS
    10. Emily Smith, Hays MS
    11. Allyson Sheldon, Goodland Jr/Sr HS
    12. Hadyn Blochlinger, Goodland Jr/Sr HS
    13. Madison Snyder, Hoxie Jr/Sr HS
    14. Kaelyn Means, Stockton JH/GS
    15. Cydnee Rider, Logan Jr/Sr HS
    16. Darius Morrison, Colby MS
    • Alt. - Peyton Coonrod, Ellsworth Jr/Sr HS
    • Alt. - Diego DeLaCruz, Goodland Jr/Sr HS
    Horn
    1. Devlyn Jochum, Hays MS
    2. Levi Knoll, Osborne Jr/Sr HS
    3. Haley Channell, Beloit Jr/Sr HS
    4. Traeven Mordecai, Norton JH
    Trombone
    1. Harrison Bhend, Goodland Jr/Sr HS
    2. Tristan Tryon, Goodland Jr/Sr HS
    3. Luke Voss, Palco Jr/Sr HS
    4. Layton Johnson, Phillipsburg MS
    5. Ella Hogan, Russell-Ruppenthal MS
    6. Kerris Pilcher, Beloit Jr/Sr HS
    7. Jenessa Ruder, Norton JH
    8. Brendan Stults, Hays MS
    9. Jarek Crow, Goodland Jr/Sr HS
    10. Christian Burkholder, Hays MS
    11. Tucker Adams, Goodland Jr/Sr HS
    12. Tyce Melvin, Norton-Eisenhower Elem.
    • Alt. - Brooklyn Stauffer, Agra-Thunder Ridge MS
    • Alt. - Ellie Goodwin, Sharon Springs Elem.
    Baritone
    1. Madisen Fabrizius, Colby MS
    2. Justin Knoll, Stockton JH/GS
    3. Drew Withington, Atwood-Rawlins Co. Jr/Sr HS
    4. Braden Polifka, Quinter JH
    5. Tanner Boxberger, Hays MS
    6. Philip Veatch, Hays MS
    • Alt. - Kierra Eck, Russell-Ruppenthal MS
    String Bass
    1. Hannah Gideon, Russell-Ruppenthal MS
    Mallets
    1. Emma Tschanz, Hays MS
    2. Ashton Bickel, Hays MS
    3. Corbyn Marquess, Plainville
    • Alt. - Payton Bailey, Norton-Eisenhower Elem.
    • Alt. - James Pummell, Russell-Ruppenthal MS

    Percussion
    Listed alphabetically
    • Bentley Baehler, Goodland Jr/Sr HS
    • Alisabeth Barton, Colby MS
    • Eli Hahn, Downs-Lakeside JH
    • Mac Haines, Colby MS
    • Abigail Porter, Beloit Jr/Sr HS
    • Alivia Solida, Phillipsburg MS
    • Benjamin Zimmerman, Hays MS
     
    Chairperson
    Megan Riener
    Stockton JH
    105 N Cypress
    Stockton, KS 67669