High School Band

High School Band Roster

2018-19

Roster | Festival Scores
Flute
  1. Tayln McKenzie, Smith Center Jr/Sr HS
  2. Ashlyn Long, Smith Center Jr/Sr HS
  3. Paige Beamer, Hays HS
  4. Kailey Gill, Norton Community HS
  5. Cami Moore, Hays HS
  6. Millie Brown, Quinter HS
  7. Saige Newman, Goodland Jr/Sr HS
  8. Eilleen Beckmeyer, Lincoln Jr/Sr HS
  9. Macy Winters, Lincoln Jr/Sr HS
  10. Ashley LaRocque, Downs-Lakeside HS
  11. McKenna Poling, St. Francis Community Jr/Sr HS
  12. Savanna Wellbrock, Hays HS
  13. Angelina Vazquez, Lincoln Jr/Sr HS
  • Alt. - Shelby Ney, Russell HS
Oboe
  1. Cameron Karlin, Hays HS
  2. Makenna Stauffer, Beloit Jr/Sr HS
Bassoon
  1. Anneliese Marecic, Hays HS
  2. Lane Fischer, Ellis HS
B-flat Clarinet
  1. Ashley Vilaysing, Hays HS
  2. Abigail Thornton, Hays HS
  3. Isabel Dixon, Colby HS
  4. Jean Soderlund, Oberlin-Decatur Community Jr/Sr HS
  5. Lillian Rageth, Russell HS
  6. Marissa Winters, Lincoln Jr/Sr HS
  7. Sarah Fay, Ellsworth Jr/Sr HS
  8. Cassandra Kinzie, Downs-Lakeside HS
  9. Cindy Sheaffer, Oberlin-Decatur Community Jr/Sr HS
  10. Jasmine Blue, Beloit Jr/Sr HS
  11. Paidge Rosebaugh, Beloit Jr/Sr HS
  12. Dharma Couse, Sylvan Grove-Sylvan-Lucas Unified HS
  13. Emma Bedore, Stockton HS
  14. Isabella Bollig, Ellis HS
  15. Kelly Palmgren, Colby HS
  16. Hannah Widener, Norton Community HS
Bass Clarinet
  1. Isabel Dixon, Colby HS
  2. Taylor Chessmore, Quinter HS
  3. Kiran Elam, Beloit Jr/Sr HS
  4. Josue Renteria, Goodland Jr/Sr HS
Contrabass Clarinet
  • Lilly Hartman, Beloit Jr/Sr HS
Alto Saxophone
  1. Abby Vetter, Beloit Jr/Sr HS
  2. Beatrice Griebel, Stockton HS
  3. Leah Bienhoff, Kensington-Thunder Ridge HS
  4. Tayden Shuck, Hays HS
  • Alt. - Harlee Haller, Quinter HS
Tenor Saxophone
  1. Haley Pfeifer, Ellsworth Jr/Sr HS
  2. Cody Wagoner, Norton Community HS
  • Alt. - Christien Hawks, Norton Community HS
Baritone Saxophone
  1. Tyanna Wood, Osborne Jr/Sr HS
  2. Lane Werth, Hays-Thomas More Prep HS
Trumpet
  1. Madison Gottstine, Logan Jr/Sr HS
  2. Janaeha Dinkel, Sharon Springs-Wallace Co. HS
  3. Jakob Tubbs, Colby HS
  4. Logan Erichsen, Ellsworth Jr/Sr HS
  5. Keighlee Armstrong, Beloit Jr/Sr HS
  6. John Wasinger, Hays-Thomas More Prep HS
  7. Jessica Confer, St. Francis Community Jr/Sr HS
  8. Kylia Geisler, Downs-Lakeside HS
  9. Faith Meitl, Oberlin-Decatur Community Jr/Sr HS
  10. Conlee Hugunin, Phillipsburg HS
  11. Jade Schroer, Colby HS
  12. Tyler Solida, Hays HS
  13. Katie Reinert, Mankato-Rock Hills Jr/Sr HS
  • Alt. - Jessie Smith, Sharon Springs-Wallace Co. HS
Horn
  1. Rachel Windholz, Hays HS
  2. Leonie Harzman, Downs-Lakeside HS
  3. Isabel Grafel, Oberlin-Decatur Community Jr/Sr HS
Trombone
  1. Tyler Long, Beloit Jr/Sr HS
  2. Noah Erichsen, Ellsworth Jr/Sr HS
  3. Mark Ferguson, Kensington-Thunder Ridge HS
  4. Richard Whitmer, Hays-Thomas More Prep HS
  5. Kamryn Sidener, Beloit Jr/Sr HS
  6. Dustin Rajewski, Hays HS
  7. Alex Hayward, Oberlin-Decatur Community Jr/Sr HS
  8. Kade Urban, Hays-Thomas More Prep HS
Baritone
  1. Tanna Cunningham, Downs-Lakeside HS
  2. Adam Vehring, Ellsworth Jr/Sr HS
Tuba
  1. Caleb Hake, Downs-Lakeside HS
  2. Kendrick Woody, Atwood-Rawlins Co. Jr/Sr HS
  3. Adam Schacher, Colby HS

Percussion
Displayed in Alphabetical Order
Paige Archer, Smith Center Jr/Sr HS
Tristan Armstrong, Beloit Jr/Sr HS
Paul Ferguson, Kensington-Thunder Ridge HS
Logan Hayward, Oberlin-Decatur Community Jr/Sr HS
Sierra Portenier, Phillipsburg HS
Isaac Reed, Stockton HS
Spencer Wittkorn, Hays HS
Jaida Wright, Norton Community HS
Alt. - Micah Bolton, Ellsworth Jr/Sr HS
 
Chairperson
Vesta Jo Still
1905 E. 400 Rd.
Phillipsburg, KS 67661
c:785-543-1841
w:785-689-7574